Gerinctréning

A felnőtt lakosság több mint 50%-a kűzd derék vagy gerinc problémával! A nem specifikus derékfájdalom oka elsősorban a mozgáshiányban illetve a különféle sport vagy hétköznapi túlterhelésekben (megerőltető, vagy rendszeresen ismétlődő mozdulatokban) ill. túlsúlyban keresendő. Magas szintű bizonyítékok utalnak arra is, hogy a krónikus derékfájdalmak kezelésében egyértelműen a testmozgásra épülő terápia számít a leghatékonyabbnak. Az egészségtudatos, sportolni kívánó – jellemzően ülőmunkát végző ember –  nem gyógytornászhoz vagy mozgásterapeutához fordul, hanem megcélozza a legközelebbi edzőtermet ezzel jellemzően fokozva a degeneratív elváltozásokat. (Ha nincs szakértő kezekben).

Még időben felfedezhetőek a testtartásbeli problémák, a megváltozott biomechanikai viszonyok és kompenzáló mozgásminták. A kontrollált körülmények közt javíthatóak és megelőzhetőek a krónikus mozgásszervi betegségek vagy sportsérülések. A megfelelő edzés vagy mozgás segítségével megállítható vagy visszafordítható a degeneratív (kopásos) folyamatok jó része.

A degeneratív kopásról elmondhatjuk, hogy a cípőtalppal ellentétben minnél többet és változatosan  használjuk testünket annál kevésbé kopnak el a szöveteink. Az ember arra teremtődött, hogy szinte folyamatosan mozogjon. Az őseink másztak, ugrottak, futottak( kergettek vagy éppen menekültek) stb…Azaz válozatosan mozogtak! Ez a kulcsa annak, hogy megfelelő állapotban legyenek a szöveteink.

DEGENERATÍV GERINCBETEGSÉGEK ( Nem velünk született hanem mi okozzuk magunknak)  Ha időben észlejük ezeken tudok segíteni változtathatunk!

 Szegmentális instabilitás Szervezetünk érzékeli az instabilitást és az ízületeket körülvevő izmokat krónikus túlfeszülésbe hozza. Igyekszik rögzíteni a gerincet. Sokszor fájdalommal is járó fesszeség az első jele a kopási folyamatoknak. Ilyenkor érezzük azt, hogy jól esik megropogtatni magunkat.                  

Porckorong sérv és ellapulás, amíg nincs kiszakadva. 

 Kezdeti meszesedés a szervezetünk védekező reakciója az ellen, hogy a csigolya testek összeérjenek.

Idegbecsípődés A lötyögősé váló ízületi tok egy rossz mozdulat (jellemzően előre hajlásból felegyenesedés ) következtében be is csípődhet az ízfelszinek közé. A fájdalom jellemzően 1-2 hét elteltével magától elmúlhat, ugyanis ennyi időre van szüksége a szöveteknek a becsípődésből adódó gyógyuláshoz. A gyógyulást manuális fogásokkal és gyulladás csökkentőkkel fel lehet gyorsítani.

ISCHIAS( isiász) A meszes felrakódások szűkítik a gerinccsatornát, nyomhatják az adott gerinc szegmensnél kilépő ideggyököket. Az ideg lefutása mentén a végtagokba (lábakba illetve karokba) is sugározhat. 

Krónikus izom feszességek, trigger pontok Leginkább ülő helyzetben jócskán előre helyezzük a fejünket, mind ez krónikus izom feszességhez vezet a nyaki és a háti szakaszon egyaránt. A nyak elülső izmai inaktívvá válnak ezzel túlterhelve a nyak hátul lévő izmait. A krónikus feszült szövetek nem jutnak tápanyaghoz a salakanyagok nem tudnak távozni. A felhalmozódott salakanyagok nyomást gyakorolnak a fájdalom receptorokra, ezzel elindítva az ördögi kört, krónikus szöveti feszességhez,fejfájáshoz és nyaki – váll fájdalomhoz vezethet. 

Felső keresztezett szindróma Ha tehát folyamatosan előre toljuk a fejünket, a myofascialis egyensúly megbomlik, egyes izmok rövidülnek ( pl.: nyak hátulsó része és a mell izom), mások megnyúlnak (nyak elülső része, ( thorocalis ) hát középső szakasza) és a fej hónapok évek alatt rögzül ebbe a pozícióba. 

Funkcionális gerinc ferdülés A tartós féloldalas terhelés következtében megbomlik az izom egyensúly, elhúzva a csigolyákat. Tükörbe nézve azt láthatjuk, hogy az egyik vállunk lejjebb van mint a másik. A Féloldalas terhelésből adódó túlfeszülések miatt jóval nagyobb erőhatások érik a csípő, térd, bokaízületeket is fokozva a test többi szegmensén is a kopásos elváltozásokat. ( Ez egy láncolat, minden összefüggésben van mindennel és ezért vizsgálom az egész testet a felméréseim során).

Ha magadra ismertél kerss fel , mert mindenre van megoldás!

Leggyakoribb geric problémák: 

SPONDYLOLYSIS – egyoldali csigolyaív szakadás Fejlődési rendellenesség következménye leggyakrabban. De okozhatja fizikai túlterhelés is! Mikró traumák sorozata, csont anyagcsere hiány!

SPONDYLOLYSTESIS – kétoldali csigolyaív szakadás szegmens instabilitás jellemzi. Ilyenkor érezzük úgy, hogy csontjaink nincsenek a helyükön és jól esik kiropogtatni.  A csigolya a felette lévő összes csigolyával előre csúszik.

OSTEOARTHRITIS – ízületi gyulladás rendszeres alul vagy túlterhelés vezethet hozzá. Túlsúlyos embereknél igen gyakori. Mozgás hiány hatására csökken a porcrétegeknél a tápanyag ellátás.

MORBUS BAASTRUP – csigolya tövisnyúlványai összeérnek, Vele születtet illetve az öregedéssel járó degeneratív betegség. A fájdalom hátra hajláskór fokozódik.

STENOSIS CANALIS SPINALIS – gerinccsatorna szűkület Nyomás alá kerülnek az érintett területen futó idegek. végtag zsibbadás,gyengeség,görcsök fájdalmak alakulhatnak ki!

SPA VAGY BECHTEROW – gyulladásos betegség Okai: sérülés,terhesség,csontvelőgyulladás, bőrfertőzés, húgyuti fertőzés. Ha a gerinc egyéb képleteit pl. a kisízületet érinti, akkor beszélhetünk SPA-ról vagy BECHTEROW- kórról. Roncsolódik a porc felszín, csontosodik majd elmerevedik. merevség és kényszertartás jellemzi.

DISH – szalagok csontosodása (gerinchez tapadás) merevség jellemzi főleg ébredésnél. Fájdalmas területek lehetnek. hát,váll,könyék,térd,sarok pontjai. Oldal irányú mozgás nehézkessé válik. Rekedtség és nyelési nehézség ha a nyaki terület érintett. OKAI:  Szalagokban inakban  lerakódott kálcium-sók.  2 tipúsú cukorbetegség is lehet.

OSTEOPOROSIS – csontok tömegének és mésztartalmának csökkenése Ösztrogén hiány miatt inkább a nőkre jellemző.

SCOLIOSIS – gerincferdülés lányoknál gyakoribb gyenge hátizomból adódó tartás probléma jellemzi.

SCHEUERMANN – KÓR strukturális gerinc görbület vérellátás zavar a csigolyák elülső részén. Túlzott (kyphosis) gerinc görbület látható. A hanyag tartás már fiatalon,fáradékonysághoz és izóm gyengeséghez vezet.

DISCUS HERNIA –  porckorong sérv ANTALGIÁS TESTARTÁS igyekszik az ember abban a pozícióban tartani magát ami neki kényelmes fájdalom mentes.

PORTRUSIO – porckorong ellapulás előre hajló testhelyzetben az egymás felett álló csigolyák elülső része közelebb kerül egymáshoz. Ék alakúvá válik.